• Choinka od przyjaciela szkoły!

             

             

             

            Wielkimi krokami zbliżają się święta. Nieodzownym elementem w tym okresie jest choinka. W naszej szkole zapanował już świąteczny nastrój. Dzięki uprzejmości pana Huberta Cieplucha z Kosewa, na korytarzu naszej szkoły pojawiła się piękna choinka. Pan Hubert przywiózł nam duże drzewko ze swojej plantacji, a udekorowały je dziewczęta z klasy 8. Serdecznie dziękujemy.

            Izabela Plewako-Kosiorek

          • Wyjazd na „Mikołajki” w Mikołajkach

            Dnia 4 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w imprezie „Mikołajki w Mikołajkach” zorganizowanej przez Urząd Miasta i Gminy Mikołajki oraz Centrum Kultury ,,Kłobuk”.

             Przygotowane przez panią Annę Dodę dzieci z klas drugiej i trzeciej zaśpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Młodzi artyści po raz pierwszy mieli okazję wystąpić przed szerszą publicznością oraz wysłuchać występów uczniów z innych szkół. Częścią imprezy była prezentacja dzikich i hodowlanych zwierząt pod hasłem ,,Nie kupuj, adoptuj”. Problem przedmiotowego traktowania zwierząt przybliżyła gościom zwierzęca behawiorystka. Kolejną atrakcją „Mikołajek …” było spotkanie z pisarzem książek dla dzieci Andrzejem Grabowskim, twórcą kultowej postaci telewizyjnych programów dziecięcych „Kulfona”. Autor przekonywał do czytelnictwa, eksponując wartości jakie niesie ze sobą ta forma spędzania czasu wolnego. Być może dzięki jego trafnej argumentacji nasi  uczniowie sięgną po książki jako formę rozrywki. Na pożegnanie od Świętego Mikołaja nasi wychowankowie otrzymali  słodkie i praktyczne upominki.

            Podczas tych spotkań dzieci mogły pogłębić zrozumienie humanistycznej wymowy świąt polegającej na radości płynącej z twórczych spotkań z rówieśnikami i etycznej postawy wobec naszych „braci mniejszych”.

            Poniżej linki do zarejestrowanego występu naszych dzieci.

            I piosenka świąteczna wykonana przez uczniów klasy II i III

            II piosenka świąteczna wykonana przez uczniów klasy II i III

            Marzenna Sieger-Suchocka

          • Salon wróżb

            Z okazji Andrzejek w naszej szkole wróciliśmy do zwyczaju przygotowania salonu wróżb. Uczniowie klasy 8 z opiekunem Samorządu Uczniowskiego panią Izabelą Plewako-Kosiorek przygotowali klimatyczne miejsce oraz wróżby dla młodszych klas. Ucharakteryzowani wróżbici przepowiadali przyszłość. Zebrane w ten sposób fundusze przeznaczone zostaną na zakup słodkości dla seniorów naszej gminy.

          • Zabawa andrzejkowa

            30 listopada w szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów oddziału przedszkolnego oraz klasy pierwszej. Dzieci poznały wróżby związane z tą starą tradycją ludową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Każdy miał możliwość dowiedzieć się jaki zawód będzie wykonywał w przyszłości, czy będzie miał w życiu szczęście. Wróżby pozwoliły przenieść się dzieciom w świat marzeń i fantazji. Integracji uczniów sprzyjały zabawy muzyczne. Miłym przerywnikiem w radosnej zabawie był poczęstunek.

            Zabawa była fantastyczna, dzieci bawiły się wyśmienicie.

          • Projekt Power ON

            W dniu 28.11.2022 r. odbyło się spotkanie z asp. Dorotą Kulig z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie pt. "Zasady ponoszenia odpowiedzialności prawnej przez nieletnich".

            W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z kl. VII i VIII. Podczas zajęć dowiedzieli się jaka jest odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne, co to jest czyn karalny i demoralizacja. W trakcie zajęć poruszono także tematy związane z zachowaniem się w szkole i w miejscach publicznych. Zwrócono także uwagę na sytuacje, w których najczęściej może dochodzić lub dochodzi do łamania prawa, a także na to, jak zachować się, aby zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa.

            Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali gadżety w ramach realizacji projektu Power ON.

            asp. Dorota Kulig

            Specjalista Jednoosobowego Stanowiska do spraw Nieletnich i Patologii

            Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego

            Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

            21 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci na świetlicy socjoterapeutycznej pod opieką p. Marzenny Sieger-Suchockiej przygotowali "uśmiechnięte słoneczka" i upiekły ciasteczka, którymi obdarowali kolegów, koleżanki nauczycieli      i personel szkoły, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

            Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma wymiar społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.

            Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, nie tylko od święta.

            Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z  nawiązką!

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

            Dnia 25 listopada br. Biblioteka Publiczno-Szkolna Miasta i Gminy Mikołajki filia w Baranowie zorganizowała imprezę czytelniczą „Światowy Dzień Pluszowego Misia”, który obchodzony jest 25 listopada. Został on ustanowiony na cześć pierwszego na świecie pluszowego misia. Spotkanie czytelnicza została zorganizowana w ramach akcji Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Baranowie z Panią Bogumiłą Gibowską. Dzieci przyniosły do biblioteki swoje ulubione pluszowe misie. Każde dziecko przygotowało krótką prezentację swojego ulubieńca. Uczestnicy spotkania recytowali wiersz „Niedźwiedź” Jana Brzechwy oraz „Naprawimy misia” Czesława Janczarskiego. Zgadywali jak nazywają się misie. Po czym przedszkolaki pokolorowały postacie misia. Wspaniałej zabawie towarzyszyła wystawa książeczek, w których głównym bohaterem jest miś. Powstała galeria. Dzieci otrzymał słodką niespodziankę. Dziękujemy za Wspaniałą Zabawę.

            --IA

          • Spotkanie z przedstawicielem zawodu

            19 listopada 2022 r. uczniowie klas ósmych ze szkół w Baranowie oraz z Olszewa wraz z nauczycielkami uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach. Celem tego spotkania było zapoznanie uczniów z realiami działania członków OSP. Młodzież poznała zasady prawne funkcjonowania jednostki ratowniczo-gaśniczej, zobaczyła profesjonalny sprzęt, który służy do udzielania pomocy w różnych okolicznościach (ratownictwo drogowe, wodne…), a także zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem defibrylatora. Nasi uczniowie usłyszeli jaką ścieżką edukacyjną zmierzać w kierunku zdobycia kompetencji zawodowych strażaka. Przede wszystkim dowiedzieli się, że istotą roli zarówno OSP jak i zawodowej Straży Pożarnej jest ochrona najważniejszych wartości, jakimi są ludzkie zdrowie, życie i ochrona jego dorobku indywidualnego i publicznego majątku.

            Serdecznie dziękujemy Panu kpt. Dariuszowi Reszce Prezesowi Miejsko-Gminnego Oddziału Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach, Panu Andrzejowi  Pizoniowi Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach oraz Panu Wojciechowi Dodzie Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikołajkach za przyjęcie naszej młodzieży i zaprezentowanie nam swojego technicznego zaplecza oraz szerokiej gamy kompetencji jakimi dysponują współcześnie członkowie jednostki OSP.

            Marzenna Sieger-Suchocka szkolny doradca zawodowy

          • 2. dzień upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości

            Dzień 14.11.2022 r. był drugim dniem upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem w formie gry terenowej, a właściwie wewnątrzszkolnej 😉. Drużyny miały do przejścia pięć stacji, na każdej zadanie do wykonania bądź zdobycie nowych umiejętności.

            Przygotowane 5 stacji w 5 miejscach szkoły:

            Stacja 1 - Znamy hymn Polski.

            Stacja 2 - Ratujemy życie!

            Stacja 3 - W czasie zagrożenia.

            Stacja 4 - Nauka przede wszystkim!

            Stacja 5 - Polacy nie gęsi i swój język znają!

            Trzeba przyznać, że klasy to świetne zespoły zadaniowe- pracowały z zapałem, dbały, by nikt się nie zgubił. Bardzo dziękujemy za dobrą zabawę!

            Dorota Wojciechowska

          • "Pierwsze abecadło"

            8 listopada 2022 r. Biblioteka Publiczno-Szkolna M i G Mikołajki Filia w Baranowie gościła uczniów klasy pierwszej. Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego korzystania z zasobów biblioteki oraz sposobu wypożyczania i oddawania książek.

            Pierwszoklasiści z zainteresowaniem przyglądali się książkom znajdującym się na półkach, a szczególnie kolorowym książeczkom dla dzieci. Pani Iwona Ałaj opowiedziała o bibliotece, o zbiorach znajdujących się na półkach, o zachowaniu się w tym ciekawym miejscu oraz  zasadach korzystania z księgozbioru. Podczas spotkania uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali kolorowe zakładki, które z pewnością wykorzystają podczas czytania książek.

            Na pamiątkę tej wizyty każdy uczeń pierwszej klasy otrzymał od Instytutu Książki prezent – książkę pt. „Pierwsze abecadło” w ramach projektu „Mała książka-wielki człowiek” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego naszą szkołę zgłosił Dyrektor Wojciech Doda.

            Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

            Wychowawca klasy I Julianna Golon

          • Święto Niepodległości

            Odśpiewaniem hymnu, raportem i wciągnięciem flagi na maszt rozpoczęliśmy dzisiejszy dzień. Niech się święci Święto Niepodległości!

            To tylko I etap naszego świętowania. Kolejny w poniedziałek (filmy o odzyskaniu niepodległości i gra terenowa, zadania związane z tym świętem dla poszczególnych klas).

            Kolejna realacja po poniedziałkowym wydarzeniu.

            Dyrektor szkoły Wojciech Doda

          • „Jesień wierszami się zaczyna”

            Dnia 07.11.2022 r. Biblioteka Publiczno-Szkolna M i G Mikołajki Filia w Baranowie z Panią Bogumiłą Gibowską zorganizowały konkurs recytatorski z cyklu „Cztery pory roku” – „Jesień wierszami się zaczyna”. W konkursie wzięły udział dzieci oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Baranowie . Oceniane była dykcja, opanowanie tekstu, ogólny wyraz artystyczny. Nagrodzone zostały: pierwsze miejsce Hanna Serowik, drugie Wiktor Gwara, trzecie Antonina Małż, wyróżnienia otrzymali: Filip Bolesta; Hanna Wierzbicka; Laura Bondaruk.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkość, laureaci dyplomy i nagrody rzeczowe oraz coś słodkiego. Wszystkim Serdecznie Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

            --IA

          • Jeżowa rodzinka z zimowym domkiem

            Uczniowie klas 1-3 uczą się na zajęciach zintegrowanych czyli łączymy poszczególne edukacje wspólnym tematem.

            W październiku dzieci z klasy drugiej poznawały jesienny las – drzewa, grzyby, zwierzęta. Czytaliśmy opowiadanie Rafała Witka „Dzikus”, którego bohaterem był jeż. Drugoklasiści poznali wygląd i zwyczaje kolczastego zwierza. Dowiedzieli się również w jaki sposób mogą pomóc mu przetrwać zimę.

            Całą wiedzę wykorzystali wykonując jeżową rodzinkę z zimowym domkiem.

            Wychowawca klasy drugiej Danuta Werner

          • Pasowanie na Przedszkolaka

            Dnia 18.10.2022 roku w oddziale przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Baranowie odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka. Motywem przewodnim ukazanym w inscenizacji była Pani Jesień. Przedszkolaki pokazywały umiejętności z różnych zakresów: śpiewu, tańca, recytowania wierszy, liczenia, znajomości zasad ruchu drogowego, części ciała oraz znajomości języka angielskiego. Oczywiście wszystko udało im się zaliczyć znakomicie. Na koniec złożyli przyrzeczenie powtarzając tekst przysięgi, a Pan dyrektor Wojciech Doda dokonał pasowania na dzielnego i wesołego przedszkolaka. Nie zabrakło też prezentów od zaproszonych klas I – III oraz rodziców i wspaniałego tortu nawiązującego do dekoracji.

            Wychowawca oddziału przedszkolnego Bogumiła Gibowska

            PRZYRZEKAMY

            • Ubrania w szatni układać,
            • I na zajęciach nigdy nie przeszkadzać,
            • Przyrzekamy zawsze być mili, żeby inni nas lubili,
            • Wszystko z talerza zawsze zjadać,
            • Na pytania odpowiadać,
            • Śpiewać, tańczyć, liczyć, czytać,
            • i o wszystko panią pytać.
          • "Wilk i siedem koźlątek"

            28 października 2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III obejrzeli w Bibliotece Publiczno-Szkolnej Miasta i Gminy Mikołajki filia w Baranowie spektakl teatralny na motywach baśni braci Grimm pt. „Wilk i siedem koźlątek”. Przedstawienie przygotowane zostało przez aktorów ze Studia Artystycznego ARENA z Białegostoku.

            Ta znana przez wszystkich baśń to historia siedmiu małych koźlątek, które zostały same i mimo przestróg mamy wpuściły wilka do domu. To nie tylko opowieść o nieposłuszeństwie, ale także o byciu ostrożnym w kontakcie z nieznajomym. Baśń niesie także pocieszenie, że niezależnie od tego jak wielki będzie strach rodzic zawsze pomoże dziecku.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły losy siedmiu koźlątek, na pewno zapamiętały naukę płynącą z baśni.

            Wychowawca klasy I Julianna Golon

          • Próbna ewakuacja szkoły

            28 października 2022r. zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia próbnej ewakuacji uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi z budynku Szkoły Podstawowej w Baranowie.

            Po usłyszeniu sygnału alarmowego wszyscy uczestnicy ćwiczeń szybko opuścili budynek szkoły wyznaczoną drogą ewakuacyjną i udali się na miejsce zbiórki, czyli na teren obok boiska-Orlik. Nauczyciele złożyli panu Dyrektorowi szkoły meldunek o stanie osobowym ewakuowanych uczniów. Pan Dyrektor Wojciech Doda podsumował próbną ewakuację.

            Celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności właściwego zachowania się uczniów i pracowników szkoły w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Cała akcja w wyznaczonym czasie przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.

            Julianna Golon

          • "Szkoła pamięta"

            Zgodnie z kilkuletnią już tradycją uczniowie klasy ósmej naszej szkoły w dniu 27.10.2022 r. wzięli akcji „Szkoła pamięta”.

            Pod opieką nauczyciela historii p. Jacka Koper udali się na lokalny cmentarz, leżący nieopodal szkoły. Wspólnie uporządkowano dwa groby miejscowych nauczycieli: ś.p. Emilii Domke oraz zmarłego jeszcze przed I wojną światową Paula Willutzkiego. Uczniowie wycieli chwasty i zgrabili liście. Na sprzątniętych nagrobkach zapalono symboliczne światełka pamięci.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Baranowie
      • 87 42 13 015
      • Baranowo 29 11-730 Mikołajki Poland
      • 7.30 - 14.45
      • Inspektor danych osobowych Maria Kowalik-Sobczak tel. +48 533 327 046 e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl Z-ca Inspektora danych osobowych Marcin Konieczny tel. +48 533327046 e-mail marcin.konieczny@gptogatus.pl
    • Logowanie