• Zajęcia z EDB

            Jak określić kierunki w terenie nie mając kompasu? Czy aplikacja w telefonie może nas wspierać w odnalezieniu właściwej drogi? Jak posiłkować się kompasem? Te zagadnienia zajmowały dziś uczniów klasy ósmej na lekcji edukacji dla bezpieczeństwa. Na koniec określili kierunki świata i narysowali różę wiatrów.

            nauczyciel EDB

            Jacek Koper

          • Przedsięwzięcie pn. „Poznaj Polskę”

            Gmina Mikołajki otrzymała od Ministra Edukacji i Nauki dotację celową
            z budżetu państwa na realizację w 2023 r. przedsięwzięcia
             pn. „Poznaj Polskę”.

            Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie
            im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych
            w szkołach. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

            Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”,  Szkoła Podstawowa w Baranowie zrealizuje jednodniową wycieczkę, podczas której uczniowie zwiedzą Muzeum Przyrody w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

            Środki finansowe, wysokość dofinansowania:

            Całkowita wartość projektu: 4 488 zł
            Kwota dofinansowania z dotacji celowej budżetu państwa: 3 950 zł
            Wkład własny:  898 zł

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Baranowie

            mgr inż. Wojciech Doda

          • Powiatowy Konkurs "Matematyka Po Angielsku"

                 10 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Baranowie odbył się Powiatowy Konkurs „Matematyka Po Angielsku”, który ma na celu motywowanie uczniów do zgłębiania tajników królowej nauk – matematyki oraz rozwijania umiejętności językowych. Do konkursu zgłoszono 123 kandydatów z ośmiu szkół podstawowych z powiatu mrągowskiego. Po wstępnych eliminacjach zakwalifikowano 27 uczniów, którzy wzięli udział w finale. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami matematycznymi na poziomie egzaminu ósmoklasisty, których dodatkową trudnością był fakt, że ich treść została przedstawiona w języku angielskim. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i zaangażowaniem, a poziom prac przewyższył oczekiwania organizatorów. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom, ale szczególnie gratulujemy zwycięzcom:

            1. miejsce: Igor Centlewski ze Szkoły Podstawowej w Mikołajkach.

            2. miejsce: Franciszek Tkaczyk ze Szkoły Podstawowej w Mikołajkach.

            3. miejsce: Matylda Jaroć – Alencewicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mrągowie.

                 Każdy z uczestników finału otrzymał dyplom za udział, a trzy pierwsze miejsca zostały dodatkowo nagrodzone. Uczniowie otrzymali bony podarunkowe do jednego ze sklepów oferujących szeroki asortyment sprzętu elektronicznego, a dodatkowo wywalczyli dla swoich szkół gry, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje kompetencje matematyczne w sposób ciekawy i zabawny. Za wsparcie konkursu dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Mrągowie oraz radnemu gminy Mikołajki, Wojciechowi Brodowskiemu, którzy ufundowali wyżej wymienione nagrody. Jesteśmy również zaszczyceni obecnością Pani Starosty powiatu mrągowskiego, Barbary Kuźmickiej – Rogali, która wręczyła nagrody uczestnikom, a także doceniła zaangażowanie organizatorów słowem uznania oraz drobnymi upominkami.

            Organizatorzy

          • Obchody Dnia Ziemi

            W tym roku włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi, organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na początek uczniowie klas 5-8 wzięli udział w webinarze, opowiadającym o ochronie środowiska w najbliższej okolicy. Następnie ósmoklasiści wyruszyli w teren, do parku w pobliżu pałacu, by obserwować bioróżnorodność, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób człowiek łączy się  z przyrodą i jak ten związek wpływa na obie strony - na ludzi i na florę i faunę. Podsumowaniem naszego projektu było przygotowanie plakatów, których zdjęcia zostały umieszczone na padlecie CEO.

            Dorota Wojciechowska

          • Zdrowie na talerzu

            Uczniowie klasy 5 realizowali projekt „Zdrowie na talerzu”. Na zajęciach z techniki uczniowie, według własnych pomysłów, przygotowali dietetyczne dania sugerując się piramidą żywieniową. Były sałatki z rukolą, gruszką, sałatą, kurczakiem, papryką, ogórkiem z i innymi warzywami.

            Potocznie stwierdzę – „place lizać!”. Szkoda, że nie każdy mógł spróbować!

            Nauczyciel techniki

            Wojciech Doda

          • Obchody świąt majowych

                  28 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczennice klasy siódmej i ósmej przybliżyły nam historię najważniejszych wydarzeń związanych z obradami Sejmu Wielkiego i uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Wyjaśniły, dlaczego uchwalenie Konstytucji 3 Maja ma tak wielkie znaczenie dla historii polskiej i europejskiej demokracji. Obejrzeliśmy również film poświęcony genezie powstania Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku.

                     Kolejnymi ważnymi świętami państwowymi obchodzonymi w Polsce w maju jest Święto Pracy oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwsze, obchodzone jest w naszym kraju od 1 maja od 1950 roku w celu upamiętnienia walki o ośmiogodzinny dzień pracy i godziwe warunki pracy. Drugie święto obchodzimy 2 maja, które zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Ma ono propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

                    W związku z obchodami tych świat uczniowie naszej szkoły w czasie apelu poznali historię wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago oraz obejrzeli film poświęcony historii i znaczeniu heraldycznemu barw polskiej flagi.

            Uczniowie w czasie apelu w znaczący sposób poszerzyli swoją wiedzę historyczną dotyczącą genezy świąt majowych.

            Julianna Golon

          • „Sprzątamy Dla Polski”

            Dnia 21 kwietnia 2023 r. nasza szkoła uczestniczyła w wydarzeniu „Sprzątamy Dla Polski”.

            Akcja polegała na sprzątaniu porzuconych odpadów na publicznych terenach zielonych. Zebrane selektywnie odpady zostały zabezpieczone i pozostawione w odpowiednich pojemnikach przy szkole.

            Dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom za tak wielkie zaangażowanie w akcję #SprzątamyDlaPolski. Swoimi pięknymi czynami pokazaliście, że Polskę macie w sercu i chcecie o nią dbać. Dzięki Wam patriotyzm ekologiczny staje się trendem, który, mam nadzieję, będzie trwał bardzo długo!

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Baranowie

            Wojciech Doda

          • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka

            DROGA DO KARIERY SPORTOWEJ JEST DŁUGA I WYBOISTA 🙂 

            Nasi młodzi piłkarze i piłkarki uczestniczyli w Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Tymbarka. Mimo niekorzystnego wyniku i odpadnięcia, wracali zadowoleni. Był to dla nich pierwszy poważny turniej w profesjonalnych strojach na profesjonalnym boisku oraz sędziowany przez prawdziwego arbitra piłkarskiego. Po porażce zapowiedzieli, ze się nie poddadzą i ciężko trenując wrócą tam za rok.

            nauczyciel wychowania fizycznego

            Jacek Kiśluk

          • Wycieczka w ramach grantu z Fundacji KPMG w Polsce

            17 kwietnia  2023 r. uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna.

                      Pierwszym punktem zwiedzania był teatr im. Stefana Jaracza. W trakcie spaceru po labiryntach teatru poznaliśmy proces tworzenia spektaklu. Uczniowie obejrzeli: trzy sceny, widownię, foyer, kulisy, pracownie artystyczne oraz podziemia, które skrywają niezwykłe stare artefakty.

                 Podczas pieszej wycieczki poznaliśmy historię najatrakcyjniejszych zabytków architektury Starego Miasta w Olsztynie. Podziwialiśmy Ratusz, Bramę Górną, zamek biskupów warmińskich oraz katedrę św. Jakuba, która jest przykładem warmińskiej architektury gotyckiej.

                    Po takiej dawce wiedzy młodsze dzieci odwiedziły Warmiolandię, niezwykłe Miasto Dzieci w Olsztynie. Tam czekała na nie niezwykła sala zabaw wyposażona w zjeżdżalnie, trampoliny, mini gokarty, ścianę wspinaczkową i konstrukcję z licznymi przeszkodami. Uczniowie starszych klas tramwajem pojechali do kina.

            Taki wyjazd to wspaniała lekcja historii i zabawy, ale również czas integracji i odpoczynku od codzienności.

                     Przypominamy, że wycieczka była w ramach otrzymanego grantu edukacyjnego w kwocie 4500,- zł z Fundacji KPMG w Polsce na organizację lub dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych dla publicznych szkół podstawowych. Grant 4/2022, który otrzymała szkoła to efekt prac plastycznych uczniów na temat „Co kocham, co lubię”.

            Julianna Golon

          • Dni Otwarte w CKZIU w Mrągowie

            W sobotę 15.04.2023 r. uczniowie klasy 8 pod opieką p. Marzenny Sieger-Suchockiej wzięli udział w Dniach Otwartych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mrągowie. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze specyfiką nauki poszczególnych zawodów oraz poznać ofertę edukacyjną szkoły na rok szkolny 2023/2024.

            szkolny doradca zawodowy

            Marzenna Sieger-Suchocka

          • Bezpiecznie w sieci

            Wszyscy wiemy jak ważne jest w dzisiejszych czasach właściwe korzystanie z narzędzi oraz zasobów wiedzy znajdujących się w Internecie, a szczególnie wśród najmłodszych. Staramy się naszych uczniów w tej dziedzinie systematycznie edukować. 14 kwietnia odbyła się lekcja w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie, w której uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej. Poznali oni zasady właściwego poruszania się w sieci, tworzyli kodeks bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwiązywali krzyżówki.

            Wierzymy, że lekcja  ta zachęciła dzieci do rozsądnego korzystania z sieci.

            Julianna Golon

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            Dnia 3 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Psycholog szkolny, pani Sylwia Sosińska-Puszko poprowadziła prelekcje na temat tego zaburzenia neurorozwojowego w 1-3 klasach. Dzieci dowiedziały się jakie są objawy autyzmu, (trudności z budowaniem relacji społecznych, prawdopodobne zaburzenia mowy, trudności z odbiorem bodźców zmysłowych) , jak wspierać kolegów i koleżanki z taką diagnozą (pomagać, wysłuchać, dać przestrzeń, mówić dosłownie i spokojnym tonem) oraz jakie znane osoby radziły sobie i osiągnęły sukcesy, mimo diagnozy autyzmu lub zespołu Aspergera (Vincent Van Gogh, Christian Andersen, Albert Einstein).

            mgr Sylwia Sosińska - Puszko

          • Nic dwa razy się nie zdarza

            Dnia 29 marca 2023 r. w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Ponieważ rok 2023 został ogłoszony przez Senat rokiem Wisławy Szymborskiej – Królowa polskiej poezji.

            Podczas spotkania przy słodkim poczęstunku i herbacie każdy z uczestników przeczytał wybrany wiersz poetki z tomików „Tutaj Here”; „Miłość szczęśliwa i inne wiersze”; „Wystarczy”.

            --IA

          • Wiosna to wyśmienita artystka

            Dnia 17 marca Bibliotekę Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Baranowie z panią Bogumiłą Gibowską. Zajęcia odbyły się w ramach akcji Fundacji ABCXXI Cała polska czyta dzieciom. Dzieciom został przeczytany wiersz Alicji Krzanik „Artystka”, czytała bibliotekarka pani Iwona Ałaj, ponieważ tematem przewodnim spotkania była wiosna dzieciom został wyświetlony film edukacyjny „Wiosna” . Uczestnicy spotkania odgadywali zagadki wiosenne oraz kolorowali panią wiosnę.

            --IA

          • Wyjazd do Biblioteki Publicznej w Mikołajkach

            Wiosna to piękna pora roku, kojarzy nam się z ciepłym słońcem, budzącą się do życia przyrodą, przylatującymi z ciepłych krajów ptakami. Pierwszy Dzień Wiosny to szczególny dzień dla naszych uczniów. Dzieci z klas I-III Wiosnę w tym roku witały w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach. Podczas spotkania uczniowie słuchali wierszy, dyskutowali na temat zjawisk zachodzących w przyrodzie wiosną, rozwiązywali zagadki, układali puzzle i rozsypanki wyrazowe. W czasie zajęć plastycznych wykonali wiosenne wianki na głowę. Miło było posłuchać piosenek i wierszy w wykonaniu naszych uczniów, które przygotowali z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Na zakończenie spotkania dzieci  otrzymały słodki poczęstunek.

            Serdecznie dziękujemy paniom z biblioteki za przygotowanie wspaniałych zajęć edukacyjnych.

            Julianna Golon

          • Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy

             

            16 marca 2023 roku w klasach I-III odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – niebezpiecznych sytuacji unikamy”, które prowadziła pani Mariola Małkiewicz, przedstawiciel KRUS-u w Mrągowie.

            Zajęcia miały na celu promowanie wśród uczniów pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. W czasie zajęć uczniowie poznali czynności szczególnie niebezpieczne, związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat:

            1. Obsługa zwierząt gospodarskich.
            2. Prace obciążające układ kostno-stawowy, w tym dźwiganie i przenoszenie.
            3. Obsługa ciągników oraz maszyn rolniczych, w tym sprzęganie oraz agregowanie.

            Na stronie internetowej  www.krus.gov.pl dzieci mogły rozpocząć szkolenie, które miało zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa dzieci na wsi. Składało się ono z 3 części (zwierzęta, siedlisko, maszyny i narzędzia) i kończyło się quizem. Podsumowaniem szkolenia był test.

                        Na zakończenie zajęć pani Mariola Małkiewicz zachęciła uczniów do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”.

                        Każdy uczestnik spotkania na pamiątkę otrzymał plan lekcji oraz kolorowanki.

            Julianna Golon

          • Bieg Tropem Wilczym 2023 w Szkole Podstawowej w Baranowie

            W czwartek 2 marca 2023 r. zorganizowano w Szkole Podstawowej w Baranowie „Bieg Tropem Wilczym 2023”. Przypominamy, że w 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

            W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym”. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

            W symbolicznym biegu na dystansie 1963 metrów wzięło udział około 30 osób. Kto nie lubi biegać pokonał dystans maszerując. Wcześniej na kompleksie boisk „Orlik”  odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych.

            Bieg Tropem Wilczym, ma wymiar symboliczny, nawiązuje do roku 1963, kiedy zginął w walce ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Wszyscy biegacze otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja i Samorząd Uczniowski.

            Bieg Tropem Wilczym 2023 w Baranowie  - wyniki:

            1. Mikołaj Hinz

            2. Wanesa Gałecka

            3. Tomasz Wielgat

            4. Miłosz Remiszewski

            5. Maja Gwara

            6. Alicja Rabkowska

            7. Piotr Matulewicz

            nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel historii

            Jacek Kiśluk, Jacek Koper

          • Mobilne kino w szkole

                      28 lutego odwiedziło nas w szkole kino mobilne. Dzięki sfinansowaniu przez Radę Rodziców seansu filmowego pt. „Morska bestia” wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć na wielkim ekranie ten pełnometrażowy film animowany. Była to nie tylko świetna rozrywka, ale również edukacja i kształtowanie wrażliwości u młodego widza.

                        Film opowiadał o przygodach łowców potworów. Jednym z nich był sławny Jacob Hollad, który pewnego dnia zyskuje nieoczekiwanego sojusznika. Była nim dziewczynka o imieniu Maisie Brumble. Razem wyruszają statkiem w podróż po niezbadanych wodach oceanów i tworzą pełną napięcia historię. Bohaterowie filmu pod wpływem doświadczeń dokonują autorefleksji, weryfikują wyznawane wartości, spoglądają w przyszłość z innej perspektywy co czyni ten film jeszcze bardziej ciekawym.

                        W imieniu wszystkich uczniów dziękujemy Rodzicom za tak miły prezent.

            Julianna Golon

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Baranowie
      • 87 42 13 015
      • Baranowo 29 11-730 Mikołajki Poland
      • 7.30 - 14.45
      • Inspektor danych osobowych Maria Kowalik-Sobczak tel. +48 533 327 046 e-mail: m.kowalik-sobczak@gptogatus.pl Z-ca Inspektora danych osobowych Marcin Konieczny tel. +48 533327046 e-mail marcin.konieczny@gptogatus.pl
    • Logowanie