• Doradztwo zawodowe

• _____________________________________________________________________

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK 2020/2021

MRĄGOWSKICH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Baranowie informuje, że na stronie Powiatu www.powiat.mragowo.pl stworzona została zakładka, która zawiera szczegółowy opis oferty edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 mrągowskich szkół ponadpodstawowych.

Link do zakładki Oferta Edukacyjna Szkół Ponadpodstawowych 2020/2021

ZAPROSZENIE!

Zapraszam uczniów klasy ósmej i rodziców na indywidualne kosultacje odnoście wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej.

1. Zmiana, sama w sobie, nie jest ani dobra, ani zła, jest naruszeniem obecnego status quo. Jest zarówno sytuacją kryzysową, jak i szansą na rozwój.
          2. Niemal każda nieprzewidywalna i nieplanowana zmiana ma podobną dynamikę: najpierw doświadczamy zaskoczenia, chaosu, niezgody i buntu, a po jakimś czasie adaptujemy się do nowej sytuacji, znajdujemy sposoby na funkcjonowanie w nowej rzeczywistości, a z czasem odkrywamy, że zmiana to nie tylko strata, to także wynikające z niej korzyści.
          3. W sytuacji, kiedy zmiany przychodzą z zewnątrz, warto skoncentrować się na tym, na co mamy wpływ i na tym skupiać swoją energię i uwagę.
          4. W  sytuacji  zmiany  warto  zająć  się  przeżywanymi  emocjami  i  potrzebami,  które  za  tymi emocjami stoją. Można poszukać wsparcia wśród innych dorosłych, skorzystać z ich doświadczeń i inspiracji.

Jestem do Waszej dyspozycji w każdy poniedziałek w godz. 14.00 -15.00, by pomóc Wam w podjęciu pierwszej ważnej decyzji. W innych terminach proszę o kontakt pod nr telefonu 606472829.

szkolny doradca zawodowy

_____________________________________________________________________________________________

TARGI EDUKACJI I PRACY POWIATU MRAGOWSKIEGO

Z przykrością informuję, że dnia 6 marca 2020 r. Targi Edukacji i Pracy Powiatu Mrągowskiego zostaly odwołane. Zachęcam klasę ósmą, by śledzić w internecie oferty edukacyjne szkół ponadpodstawowych. Im szersza Wasz wiedza, tym lepsze wybory wmarzonej szkoły ponadpodstawowej.

szkolny doradca zawodowy

Drodzy uczniowie! Szanowni Rodzice!

Od roku szkolnego 2019/2020 obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz. U. 2019 poz. 325). Rozporządzenie określa treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół, które będą realizowały doradztwo zawodowe przez prowadzenie zaplanowanych i systematycznych działań mających na celu wspieranie uczniów w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.

W ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w naszej szkole będą realizowane zajęcia z:

• preorientacji zawodowej w edukacji wczesnoszkolnej (forma doradztwa realizowana w oddziałach przedszkolnych i klasach I – III szkoły podstawowej. To ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku szkolnym do środowiska pracy);
          • orientacji zawodowej w klasach 4 – 6 szkoły podstawowej (forma doradztwa realizowana w klasach 4 - 6 publicznych szkół podstawowych. Celem orientacji zawodowej jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji);
          • doradztwa zawodowego w klasach 7 – 8 (forma świadczenia pomocy w dokonywaniu kolejnych decyzji wyboru szkoły, zawodu lub pracy w formie indywidualnej porady zawodowej, poprzez analizę pola problemowego jednostki i udzielenie jej informacji zawodowych, podawanie wskazówek, sugestii oraz instrukcji, realizowane na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego w wymiarze określonym w ramowych planach nauczania (10 godzin w roku szkolnym), zgodnie z podstawa programową);

Doradztwo zawodowe będzie realizowane w:

• oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych na zajęciach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z przyjętymi programami wychowania przedszkolnego;
          • klasach I-VI szkół podstawowych na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
          • w klasach VII i VIII szkół podstawowych na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
    • Dodatkowe informacje

• Wydarzenia związane z doradztwem zawodowym
        • Widżet w trakcie budowy.

• Sentencje o pracy
        • Tchórz umiera tysiąc razy, odważny tylko raz.

Wiele tracimy wskutek tego, że przedwcześnie uznajemy coś za stracone.

Bez radości z pracy nie ma radości życia.

Niczego nie marnuj a niczego ci nie zabraknie.

Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją.

Szukaj celu, który Cię uskrzydli, natchnie, da Ci taką prawdziwą wewnętrzną satysfakcję.