• Dzień Czerwonej Kokardki

             1 grudnia z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w naszej szkole uczniowie klasy szóstej i ósmej pod opieką p. Marzeny Sieger-Suchockiej zorganizowali szkolny Dzień Czerwonej Kokardki. Wolontariusze przypinali ją uczniom i nauczycielom, jako symbol solidarności z osobami zakażonymi. Ósmoklasiści przygotowali także gazetkę i plakaty o HIV i AIDS, dyskutowali na temat dróg zakażenia, bezpiecznych zachowań oraz postaw wobec osób zakażonych.

      Bardzo dziękujemy za zaangażowanie w tej akcji.

     • Światowy Dzień Życzliwości

         ”Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,

      kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

      Jan Paweł II

             21 listopada w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej pod opieką p. Marzenny Sieger-Suchockiej przygotowały „uśmiechnięte słoneczka" oraz upiekły ciasteczka, którymi obdarowały kolegów, koleżanki, nauczycieli i personel szkoły. Chciały w ten sposób podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

      Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma wymiar społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.

      Niech uśmiech i życzliwość gości codziennie na naszych twarzach!

     • „Dobre wychowanie wierszem"

             Klasa pierwsza uczestniczyła dziś w konkursie recytatorskim SAVOIR VIVRE pt.: „Dobre wychowanie wierszem". Zorganizowanym przez Bibliotekę i panią Bogumiłę Gibowską. Uczestnicy nie tylko zapoznali się z zasadami dobrego wychowania w różnych sytuacjach, ale też wzorowo je przedstawili. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Swoje wystąpienie maluchy zakończyły pięknym tańcem.

      Nagrodzeni zostali:

      1.Wiktor Gwara

      2.Hanna Serowik

      3.Tobiasz Żarejko

      Wyróżnienia

      Wiktoria Popko

      Antonina Małż

      Filip Bolesta

      Wszystkim uczestnikom konkursu Dziękujemy.

      --IA

     • Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

             Dnia 22 listopada w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Opiekunem grupy jest pani Grażyna Pisarek. Omawiana była książka Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe „Mikołajek”. Klubowicze przygotowali ulubione fragmenty książki, które czytali na głos. Powstały plakaty przedstawiające głównego bohatera.

      --IA

     • Spektakl teatralny

             8 listopada 2023 roku dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się do Mrągowa na spektakl teatralny pt. „Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Artyści zaprosili małych gości do zaczarowanego świata poezji Jana Brzechwy oraz muzyki. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie takie utwory jak: „Leń”, „Globus”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”. Bohaterowie przedstawienia: Pajacyk, Robot, Lalka, Miś oraz Tygrysek uczyli małych widzów jak właściwie zachować się w domu, szkole, w różnych okolicznościach.

      Spektakl sprawił naszym uczniom wiele radości i na długo zostanie w ich pamięci.

     • Urodziny Kubusia Puchatka

            31 października 2023r. w Bibliotece Publiczno-Szkolnej Miasta i Gminy Mikołajki filia w Baranowie obchodziliśmy 97 urodziny Kubusia Puchatka, najsłynniejszego misia na świecie. Na tę uroczystość zaproszona została kierownik biblioteki w Mikołajkach Pani Renata Gawlińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Baranowie Pan Wojciech Doda, uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcą. Dzieci przyniosły ze sobą pluszaki bohaterów stworzonych przez Alana Milne’a oraz kolorowe portrety misia o bardzo małym rozumku. Uczennica Antosia przeczytała fragment książki o Kubusiu i jego przyjaciołach, dzieci rozwiązywały krzyżówki, zagadki, próbowały misiowych pyszności, ciasteczek z miodem. Za pięknie wykonane portrety sympatycznego jubilata uczniowie klasy drugiej otrzymali dyplomy, które wręczył Pan Wojciech Doda oraz Pani Renata Gawlińska. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.

      Zachęcamy wszystkie dzieci do czytania książek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.

     • Ślubowanie pierwszoklasistów

               24 października 2023 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie ze swoją wychowawczynią Bogumiłą Gibowską przedstawili inscenizację muzyczno-słowną, w której uczestniczyły również zaproszone starsze koleżanki z kl. III i IV. Zadaniem ich było sprawdzenie nabytej do tej pory wiedzy z różnych umiejętności: „Mądrości”, „Pracowitości”, „Miłości” oraz „Muzyki i tańca”. W tym celu powołano komisję, w której skład  weszli przybyli goście:

      1. Pani sekretarz gminy – Monika Golda-Kępa
      2. Pan dyrektor szkoły – Wojciech Doda
      3. Pani pedagog – Justyna Małż

      Zadaniem komisji było ocenianie wykazanych umiejętności. Wszystkie zadania uczniowie wykonali na szóstkę, gdyż wykazali się ogromnymi umiejętnościami i wiedzą. Potem złożyły uroczyste ślubowanie, w którym przyrzekały, iż będą wywiązywały się z postawionych przed nimi zadań:

      - Obiecujemy bardzo się starać być dobrymi uczniami,

      - Będziemy pilnie świat poznawać,

      - Dobry przykład innym dawać,

      - Być pomocnym w domu, szkole

      - I wypełniać ucznia rolę.

      Następnie poprosiły pana dyrektora o pasowanie na ucznia klasy pierwszej zaczarowanym ołówkiem.

      Na koniec był ogromny tort i wiele upominków. Uczniowie otrzymali również pierwsze ważne dokumenty czyli legitymacje szkolne wręczone przez p. dyrektora oraz pamiątkowe dyplomy.

     • Świąteczna kartka dla Seniora

             W imieniu Mikołajskiej Grupy Wolontariuszy zapraszam rodziców, całą społeczność uczniowską, dzieci i młodzież szkolną, do udziału w akcji „Świąteczna kartka dla Seniora”, by obdarować innych radością, serdecznością i pięknymi życzeniami świątecznymi w niezwykłych, własnoręcznie wykonanych kartkach.

      Dyrektor szkoły Wojciech Doda

     • Święto dyni

      Dziś (piątek 27.10) w naszej szkole obchodziliśmy Święto Dyni. Zabawa z okazji tego święta odbyła się z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Udekorowaliśmy nasze sale lekcyjne oraz ich drzwi. Przeczytać można było kilka informacji o tym warzywie oraz zapoznać się z przepisami na potrawy przygotowane z dyni. Uczniowie, żeby podkreślić jaki dzień obchodzimy, ubrali się w kolorze pomarańczowym. W świetlicy szkolnej dzieci malowały kolorowanki, wycinały dynie, rozwiązywały zagadki związane z dzisiejszym świętem.

      Zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli było ogromne, za co dziękujemy.

     • Wielka zbiórka dla zwierząt

             W szkole organizujemy zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska w Pudwągach koło Kętrzyna. Do tego schroniska trafiają bezdomne zwierzęta z naszej okolicy.

      Zbieramy suchą i mokrą karmę dla psów i kotów, koce, ręczniki, zwierzęce zabawki, przysmaki.

      Dary prosimy przynosić do Pani Izabeli lub Danuty.

      Jednocześnie informujemy, że nasza zbiórka bierze udział w akcji #wyzwanieDzienKundelka organizowanym przez @JA.nauczycielka.

       

     • Szkoła pamięta

             Tradycją stało się, że uczniowie naszej szkoły w przeddzień Wszystkich Świętych pamiętają o grobach nauczycieli, którzy niegdyś pracowali w naszej szkole.

      Uczniowie klasy ósmej wraz z nauczycielem historii, panem Jackiem Koprem, odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie uporządkowali grób pani Emilii Domke, jednej z pierwszych nauczycielek w powojennej historii szkoły oraz pana Paula Willutzkiego, nauczyciela, który uczył w Baranowie przed pierwszą wojną światową.

     • Dyskusyjny Klub Książki

              Dnia 25.10.2023 W Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali z życiorysem Johna Flangana twórcą serii książek „Zwiadowcy" i „Drużyna" . Klubowicze przygotowali fragment z wybranej książki, który został przeczytany na głos dla wszystkich uczestników spotkania.

      John Flanagan (ur. 22 maja 1944) – australijski pisarz. Najbardziej znany jest ze swojej serii książek pt. Zwiadowcy (ang. Ranger's Apprentice).

      Od dzieciństwa marzył o tym, by zostać pisarzem. Pracował w agencji reklamowej, ale dopiero satyryczny wiersz opisujący paskudnego kolegę zwrócił na niego uwagę przełożonych. Jeden z szefów agencji uznał, że warto zainwestować w młodego pracownika i tak Flanagan dołączył do grona copywriterów.

      Przez dwie dekady pisał spoty reklamowe i scenariusze, później zaś trafił do telewizji i został jednym ze współtwórców sukcesu sitcomu Hi Dad!, zasłynął jednak jako autor „Zwiadowców”, serii osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży.

      Flanagan zaczął pisać historię Willa dla swego syna, Michaela, jednak to, co miało być opowieściami na dobranoc, szybko przerodziło się w cykl powieści. Do tej pory Flanagan napisał 17 książek tej serii. Pisarz wraz z żoną mieszka na przedmieściach Manly. Ma troje dzieci i czworo wnuków.

      --IA

     • Dzień Edukacji Narodowej

      14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników szkoły. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Z tej okazji cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystej akademii, którą rozpoczął Pan Dyrektor Wojciech Doda. Podziękował wszystkim pracownikom za zaangażowanie oraz trud wniesiony w kształcenie i wychowanie naszej młodzieży oraz życzył dalszej wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy. W imieniu samorządu lokalnego życzenia nauczycielom złożyła pani sekretarz Monika Golda-Kępa wręczając na ręce Pana Dyrektora piękny bukiet kwiatów. O oprawę artystyczną tego dnia zadbał Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Izabeli Plewako-Kosiorek oraz Danuty Werner.

      Z okazji dzisiejszego święta Pan Dyrektor wręczył nagrody nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Nagrodę Burmistrza otrzymał pan Wojciech Doda oraz pani Katarzyna Brodowska.

      Wszystkim Nauczycielom oraz Uczniom życzymy radości i uśmiechu.

     • Noc Bibliotek

      W ramach Nocy Bibliotek Biblioteka Publiczno-Szkolna M i G Mikołajki zorganizowała pokaz filmowy filmu „Moja mama Gorylica”. W spotkaniu uczestniczyła klas czwarta Szkoły Podstawowej w Baranowie z panią Grażyną Pisarek. Uczniowie byli w bibliotece w ramach koła czytelniczego.

      --IA

     • Dzień drzewa

             10 października klasa trzecia świętowała Dzień Drzewa.

      Uczniowie z wychowawcą przystąpili do II EDYCJI WYZWANIA Z OKAZJI DNIA DRZEWA #wyzwanieDzienDrzewa , którego organizatorem jest profil @JA.nauczycielka

      Posadzili na terenie szkolnym dwie jabłonie, które dostali w prezencie. Uczniowie zobowiązali się, że będą o nie dbać. Mają nadzieję, że drzewa pięknie urosną.

     • ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom

      😀 Dnia 11 października 2023 r. Biblioteka Publiczno-Szkolna M i G Mikołajki Filia w Baranowie gościła dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Baranowie z panią Anną Dodą i panią Sylwią Wierzbicką. 😀 Spotkanie zostało zorganizowane w ramach akcji fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. 😀Zapoznanie dzieci z oddziału przedszkolnego z biblioteką.

      🔖Dzieci wysłuchały wiersza „Smutna książeczka” Olgi Adamowicz, który został przeczytany przez panią bibliotekarkę Iwonę Ałaj. Wszyscy otrzymali książeczki „Krasnal w krzywej czapce” zakładki, kalendarzyki, znaczki oraz broszurki promujące głośne czytanie .😀

      --IA

     • Dzień Chłopaka

          02 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Z tej okazji męskie drużyny, wytypowane przez żeńską społeczność szkolną, rywalizowały w konkurencjach zręcznościowych i teoretycznych. Okazało się, że nasi panowie mają dużą wiedzę zarówno o samochodach jak i kosmetykach. W trakcie zabawy dziewczęta poczęstowały wszystkich słodkościami.

      Dzień ten minął wszystkim w bardzo miłej atmosferze.

     • "Piękne czytanie to też sztuka"

      „Piękne czytanie to też sztuka” – pod takim hasłem  29 września odbył się konkurs czytelniczy organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Mikołajkach. Jest to również Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który ma za zadanie upowszechniać czytelnictwo. Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie, bo wzięło w nim udział 68 uczestników ze szkół podstawowych w Mikołajkach, Olszewa i Baranowa. Uczniowie oceniani byli pod względem interpretacji tekstu, wyrazistości, płynności i dykcji. W najmłodszej kategorii 3 miejsce zajęła Julia Szatkowska, a kategorii klas IV-VI -Antonina Kiewrel zajęła 1 miejsce, a Gabriela Meribe – 3 miejsce. Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich naszych uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

    • Nagłówek

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

     Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.