• Światowy Dzień Życzliwości

”Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,

kim jest;nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach i ma wymiar społeczny. Pomysł zorganizowania takiego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem. Światowy Dzień Życzliwości miał służyć promowaniu idei pokoju na całym świecie poprzez okazywanie drugim ludziom życzliwości.

Niech uśmiech i życzliwość gości codziennie na naszych twarzach!

• „Dobre wychowanie wierszem"

Klasa pierwsza uczestniczyła dziś w konkursie recytatorskim SAVOIR VIVRE pt.: „Dobre wychowanie wierszem". Zorganizowanym przez Bibliotekę i panią Bogumiłę Gibowską. Uczestnicy nie tylko zapoznali się z zasadami dobrego wychowania w różnych sytuacjach, ale też wzorowo je przedstawili. Jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców. Swoje wystąpienie maluchy zakończyły pięknym tańcem.

Nagrodzeni zostali:

1.Wiktor Gwara

2.Hanna Serowik

3.Tobiasz Żarejko

Wiktoria Popko

Antonina Małż

Filip Bolesta

Wszystkim uczestnikom konkursu Dziękujemy.

• Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dnia 22 listopada w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Opiekunem grupy jest pani Grażyna Pisarek. Omawiana była książka Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe „Mikołajek”. Klubowicze przygotowali ulubione fragmenty książki, które czytali na głos. Powstały plakaty przedstawiające głównego bohatera.

• Spektakl teatralny

8 listopada 2023 roku dzieci oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się do Mrągowa na spektakl teatralny pt. „Brzechwolandia” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Artyści zaprosili małych gości do zaczarowanego świata poezji Jana Brzechwy oraz muzyki. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie takie utwory jak: „Leń”, „Globus”, „Samochwała”, „Skarżypyta”, „Znaki przestankowe”. Bohaterowie przedstawienia: Pajacyk, Robot, Lalka, Miś oraz Tygrysek uczyli małych widzów jak właściwie zachować się w domu, szkole, w różnych okolicznościach.

Spektakl sprawił naszym uczniom wiele radości i na długo zostanie w ich pamięci.

• Urodziny Kubusia Puchatka

31 października 2023r. w Bibliotece Publiczno-Szkolnej Miasta i Gminy Mikołajki filia w Baranowie obchodziliśmy 97 urodziny Kubusia Puchatka, najsłynniejszego misia na świecie. Na tę uroczystość zaproszona została kierownik biblioteki w Mikołajkach Pani Renata Gawlińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Baranowie Pan Wojciech Doda, uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawcą. Dzieci przyniosły ze sobą pluszaki bohaterów stworzonych przez Alana Milne’a oraz kolorowe portrety misia o bardzo małym rozumku. Uczennica Antosia przeczytała fragment książki o Kubusiu i jego przyjaciołach, dzieci rozwiązywały krzyżówki, zagadki, próbowały misiowych pyszności, ciasteczek z miodem. Za pięknie wykonane portrety sympatycznego jubilata uczniowie klasy drugiej otrzymali dyplomy, które wręczył Pan Wojciech Doda oraz Pani Renata Gawlińska. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.

Zachęcamy wszystkie dzieci do czytania książek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.

• Ślubowanie pierwszoklasistów

24 października 2023 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczniowie ze swoją wychowawczynią Bogumiłą Gibowską przedstawili inscenizację muzyczno-słowną, w której uczestniczyły również zaproszone starsze koleżanki z kl. III i IV. Zadaniem ich było sprawdzenie nabytej do tej pory wiedzy z różnych umiejętności: „Mądrości”, „Pracowitości”, „Miłości” oraz „Muzyki i tańca”. W tym celu powołano komisję, w której skład  weszli przybyli goście:

1. Pani sekretarz gminy – Monika Golda-Kępa
            2. Pan dyrektor szkoły – Wojciech Doda
            3. Pani pedagog – Justyna Małż

Zadaniem komisji było ocenianie wykazanych umiejętności. Wszystkie zadania uczniowie wykonali na szóstkę, gdyż wykazali się ogromnymi umiejętnościami i wiedzą. Potem złożyły uroczyste ślubowanie, w którym przyrzekały, iż będą wywiązywały się z postawionych przed nimi zadań:

- Obiecujemy bardzo się starać być dobrymi uczniami,

- Będziemy pilnie świat poznawać,

- Dobry przykład innym dawać,

- Być pomocnym w domu, szkole

- I wypełniać ucznia rolę.

Następnie poprosiły pana dyrektora o pasowanie na ucznia klasy pierwszej zaczarowanym ołówkiem.

Na koniec był ogromny tort i wiele upominków. Uczniowie otrzymali również pierwsze ważne dokumenty czyli legitymacje szkolne wręczone przez p. dyrektora oraz pamiątkowe dyplomy.